DİL SEÇİMİ >

CEVİZ Kurutucular

Ceviz yetiştiriciliğinde bilhassa büyük bahçeleri  olanların olmasa olmazı ceviz kurutma makinası olacaktır. Ceviz yetiştiriciliğinde yetiştiricilik kadar hatta daha önemli olan hasat, ceviz kurutmayı da olmazsa olmaz kılıyor. Kurutma işlemi cevizin depo ömrü bakımından çok önemlidir. Bunun için kabuklu cevizde bulunması gereken en yüksek nem oranları standartlarla belirlenmiştir. Örneğin T.S.E. ye göre kurutulmuş kabuklu cevizlerde %8 nem oranı istenir.

 

Cevizi hasat ettikten sonra yapılacak işlem cevizin kurutulma safhasıdır. Kurutma* süresi uzadıkça aflatoksin de başlar ki, bununla bir yıllık ürününüzün heba olması içten bile değildir. Ceviz hasat zamanını göz önüne alırsak cevizi nemli hava şartlarında kurutma mümkün olmamaktadır. Dünya ceviz üretiminde söz sahibi ülkelere bakıldığında  kurutma tamamen mekanik yollarla yapılmaktadır. Bu noktada en etkili çözüm kurutma makineleridir.

 

Kurutma süresini önemli ölçüde azaltması, kayıpları önlemesi, ürün kalitesini arttırması sayesinde ADAKURUTMA®  ceviz  kurutucular sektör genelinde tercih edilmekte ve pazarda lider konumda bulunmaktadır.

* Ceviz kurutma üç temel faktöre bağlıdır; sıcaklık, hava sirkülasyonu ve nem. Cevizin çok hızlı nem kaybetmesi cevizin kabuğunun çatlamasına neden olur. Bu ürünün aşırı derecede ani fire vermesinden meydana gelir ve genellikle çok yüksek kurutma sıcaklığından kaynaklanır. Bu nedenle ADAKURUTMA® ceviz kurutucularda sıcaklık elektronik olarak devamlı kontrol altındadır. Ürünün belli sıcaklık aralığında en verimli şekilde ve hasar görmeden kuruması sağlanır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

* Verilen kurutma kapasiteleri , hava koşulları, ürün yoğunluğu, ürün boyutu v.b. gibi nedenlerle değişiklik gösterebilir.

ÇELİK KARDEŞLER LTD. ŞTİ.

Çökekler Mah.Ankara Cd. No: 487 Sakarya / TÜRKİYE Tel  : +90 264 379 32 54 / info@adakurutma.com.tr