DİL SEÇİMİ >

ÜRÜNLER

fındık Kurutucular

Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan fındığımızın hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracatının sürdürülebilir olması için aflatoksin oluşumu mutlaka engellenmelidir. Özellikle hasat dönemlerinde yağış alan bölgelerde  kurutulmadan depolanan fındıklar kalite kayıplarına, çürük, küf ve aflatoksin oluşumuna yol açmaktadır. Bu organizmalar bitki, hayvan ve insanlarda birçok hastalığa neden olduğu gibi her yıl tarımsal ürünlerin büyük bir çoğunluğunu da kayba uğratmaktadırlar.

 

Kaliteli fındık üretmek, Türk fındığı kalitesinin ve itibarının zedelenmemesi için fındıkta aflatoksin oluşumunu engellenmenin en önemli safhalardan biri de kurutma safhasıdır. Fındık usulüne uygun ve doğru bir şekilde kurutulmalıdır. Hasat edilen fındığın  yüksek olan nem oranını % 6' ya kadar düşürülmelidir ve zaten esas olan ve gerekende bunun sağlanmasıdır. Geleneksel yöntemlerle yapılan kurutma işlemlerinde bu durum sağlanamayacağı için makine ile kurutma sayesinde istenilen sonuç elde edilecektir. Fakat fındığın çok hızlı nem kaybetmesi kalite kaybına neden olur. Bu ürünün aşırı derecede ani fire vermesinden meydana gelir ve genellikle çok yüksek kurutma sıcaklığından kaynaklanır. Bu nedenle ADAKURUTMA® fındık kurutucularda sıcaklık elektronik olarak devamlı kontrol altındadır. Ürünün belli sıcaklık aralığında en verimli şekilde ve hasar görmeden kuruması sağlanır.

 

Kurutma süresini önemli ölçüde azaltması, kayıpları önlemesi, ürün kalitesini arttırması sayesinde ADAKURUTMA® fındık kurutucular sektör genelinde tercih edilmekte ve pazarda lider konumunda bulunmaktadır.

EV TİPİ FINDIK KURUTMA MAKİNASI:

 

Bölgenin iklim yapısı nedeni ile nemli bir iklime sahip olması ve yağışların fındık toplama dönemlerinde de devam etmesi nedeniyle toplanan fındıklar iyi kurutulamamaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesindeki arazilerin küçük olması nedeniyle sanayi tipi kurutma makinaları çoğu fındık üreticisine büyük ve pahalı gelmiştir. ADAKURUTMA® olarak bu sorunu çözmek için geliştirdiğimiz 3 m³ (yaklaşık 1.000 kg.) lık fındık kurutma makinası hane elektriği ve lpg (mutfak tüpü) ile çalışabilmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

* Verilen kurutma kapasiteleri , hava koşulları, ürün yoğunluğu, ürün boyutu v.b. gibi nedenlerle değişiklik gösterebilir.

ÇELİK KARDEŞLER LTD. ŞTİ.

Çökekler Mah.Ankara Cd. No: 487 Sakarya / TÜRKİYE Tel  : +90 264 379 32 54 / info@adakurutma.com.tr