DİL SEÇİMİ >

KULE TİP Kurutucular

ADAKURUTMA® kurutucular birçok güvenlik özelliği ile donatılmıştır. Bazıları…

 

 • Gelişmiş oto kontrol sistemi .
 • Alev algılama sistemi.
 • Dolum sensörü
 • Pİlot alev.
 • Hava switch emniyeti.
 • Yanma odası sıcaklık emniyeti.
 • ürün sıcaklık emniyeti.
 • Dış sıcaklık emniyeti.
 • iç sıcaklık emniyeti.
 • Acil stop butonları.
 • Gerilim koruma röleleri.
 • El kurmalı selenoidler.

BAZI ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ

 

 • Vakum soğutma, ısı geri kazanımı ve ek seçenekle kullanmadan soğutma özelliği sayesinde enerji tüketimi azaltır ve yakıt ekonomisi sağlar.
 • Yüksek verimli ve sessiz Mix Flow Endüstriyel Fanlar uzun yıllar sorunsuz çalışma sağlar.
 • Oransal otomatik shut-off vanaları ile brülör kontrolü bulunmaktadır.
 • Tahıl dönüştürücüler tahıl kolonunun iç ve dış tarafındaki ürünün yerini değiştirerek nemi ve sıcaklığı dengeler.
 • Kapalı soğutma zemini toz partiküllerinin kurutma alanına girmesine izin vermez ve daha temiz bir kurutma sağlar.
 • Dış platformlardaki giriş alanları hava akımını kısıtlamadan  kolayca temizlik yapabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
 • Kolay erişim ve hizmet. Kurutucunun altında geniş boşluk yardımcı ekipmanlar ve kolay servis için  erişimi kolay  ve büyük bir alan sunar.

Kule tipi Kurutma makineleri,  endüstri genelinde büyük tarım işletmelerinin tahıl kurutma ihtiyaçlarını çağdaş standartlarda karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Kule kurutucular,   kurutmada  ideal kalitesi ile en yüksek performanslı kurutuculardır. En  önemli özellikleri yüksek verimlilikleridir. Isı  geri kazanımı ve ek seçenekler kullanmadan soğutma sayesinde  yakıt ekonomisini sağlayarak modüllü kurutuculardan daha avantajlıdırlar.

 

ADAKURUTMA® kule tipi kurutucular yüksek kaliteli galvanizli çelikten, dış saçlar delikli paslanmaz çelikten üretilmiş olup kurutucunun daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Gücüne ve kapasitesine bağlı olarak 1 ile 3 fan arasında imal edilmiş olup, iç dizaynından dolayı doğal bir gürültü bariyeri oluşturarak sessiz çalışıp, ek avantaj sağlar.

 1. Serbest tahıl girişi dolum için ayrıca helezon gerektirmez. Böylece hareketli parçaların sayısının azaltılmıştır.
 2. İç çatıdaki dolum aparatı serbest tahıl girişinden gelen tahılı eşit olarak dağıtır. Böylelikle tahıl kolonlarının tam ve dengeli olarak dolması sağlanır.
 3. Galvanizli iç çatı bölümü yaklaşık olarak 10 m³ yaş ürün alır . Atmosfere yayılan toz emisyonunu kontrol altında tutmak verimliliği arttırmak için bu bölümü çevreleyen dış saclar tamamen deliksiz olarak imal edilmektedir.
 4. Çatı kısmında bulunan dolum sensörü kurutucunun devamlı olarak dolu kalmasını sağlar. Bu sensör doldurma sistemini kontrol ederek gereken zamanda çalışıp gerektiği zaman durdurması için proglanmıştır.
 5. Dış delikli saclar AISI 430 paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu dış görünüşü güzelleştirir ve büyük ölçüde kurutucunun ömrünü uzatır. Toz emisyonlarını azaltmak için saclarda farklı çaplarda delikler kullanılmaktadır.
 6. Daha uzun hava rotasyonu ve maksimum verimlilik için geniş tahıl sütunları.
 7. Ağır hizmet için tasarlanan genel konstrüksiyon minimum alanda ekstra rijit bir yapı oluşturur.
 8. Temizlik ve bakım için tahıl kurutucunun tüm alanlarına  kapı ve zemin kapakları vasıtası ile kolayca erişilebilir.
 9. İç ve dış güvenlik/servis merdivenleri, korkulukları ve platformları  kurutucunun tüm alanlarında güvenli ve kolay erişim sağlar.
 10. Tahıl dönüştürücüler. Bu eşsiz parçalar tahıl kolonunun iç tarafındaki daha hızlı kuruyan ürünle dış tarafındaki ürünün yerini değiştirerek homojen bir karışım sağlar. Böylelikle nem ve sıcaklık dengelenerek kalite ve verimlilik büyük ölçüde artırılmış olur. Daha dengeli rutubet çıkışı ve buna bağlı olarak yakıt tasarrufu sağlanır.
 11. İçinde yürünebilir ısı bölümü iç temizlik için kolay erişim sağlar.
 12. Isıtma ve soğutma bölümleri konik şeklinde bölme ile ayrılmış olup, yabancı madde birikimi engellenmiştir.
 13. Konstrüktif olarak fanlar kurutucunun içinde yer alır. Tahıl kolonları fanları çevreleyerek doğal bir gürültü bariyer oluşturur ve ultra sessiz operasyon sağlar.
 14. Yüksek verimli ve sessiz Mix Flow Endüstriyel Fanlar uzun yıllar sorunsuz çalışma sağlar.
 15. Vakum soğutma, ısı geri kazanımı ve ek seçenekler kullanmadan soğutma özelliği sayesinde enerji tüketimi azaltır ve yakıt ekonomisi sağlar.
 16. Soğutma  bölümü brülör ve dozajlı boşaltma sistemine kolay erişim sağlar.
 17. Dozajlı Boşaltma Sistemi  : Hız kontrollü  ac motor ve redüktör kurutucunun dozajlı boşaltma sisteminin basit ve sorunsuz çalışmasını sağlar.
 18. Boşaltma sistemi kollar vasıtası ile kuruyan ürünü ortadaki boşaltma koniğine dogru süpürür. Bu kollar ürünün zedelenmemesi için kestamid malzemeden imal edilir. Boşaltma zemini de uzun ömürlü olması için paslanmaz çeliktir.
 19. Gaz hattında güvenlik için hem el kurmalı hem de elektrikli  2 adet shut off valfi bulunur.
 20. Güç dağıtım paneli galvaniz sacdan imal edilerek dış ortamda çalışacak şekilde izole edilmiştir.  Tüm elektrik bileşenleri geçici voltaj dalgalanmalarına karşı korunmuştur. Emniyetli kurulum ve bakım hizmeti için bir ana güç şalteri standart olarak sunulur. Acil durumlarda kurutucunun derhal durdurulması için elektrik panosunun dışında acil stop butonları bulunur.
 21. PLC kontrollü pano, otomatik veya manuel çalışma ve verilen programı 3 dilde (Türkçe-İngilizce-Rusça) kullanma imkânı sunar. Kullanımı kolay LCD dokunmatik ekran ile tüm operasyon yönetilebilmektedir. Helezon fan ve ısıtıcıların çalışma durumları bu büyük renkli ve kolay okunabilir ekrandan okunabilir. Arıza halinde yazılı ve sesli olarak uyarı yapar, böylece arızalara kısa surede müdahale edilebilir.
 22. Biz ADAKURUTMA®  olarak kurutulacak tahılın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden PLC sisteminde oluşabilecek herhangi bir arızanın kurutma işlemine ara vermemesi için standart olarak tüm ADAKURUTMA®  tahıl kurutucular manuel kontrol sistemi üzerinde olarak sunulur. Bu sistem basit anahtarlar ile tüm kurutucu fonksiyonlarının manuel kontrolünü sağlar . Manüel kontrol sistemi PLC den tamamen bağımsızdır.

KARIŞIK AKIŞLI FANLAR :

Tüm ADAKURUTMA® kurutucular doğru miktarda hava akımını sağlamak için optimize edilmiştir . Az miktardaki hava akımı kurutma kapasitesini olumsuz etkileyeceği gibi çok fazla hava akımı ise verimliliği olumsuz etkiler. Kurutucu boyutuna bağlı olarak 1 yada 3 adet Karışık Akışlı Endüstriyel Fanlar kullanılır. Özel olarak imal edilen bu karışık akışlı fanlar kurutucunun iç kısmına monte edilerek kayış-kasnak bağlantısı sayesinde düşük hızlarda çalışabilirler. Bu da düşük gürültü seviyesi, düşük elektrik tüketimi, uzun fan ve motor ömrü sağlar.

MAKSİMUM PARTİKÜLER MADDE TUTMA :

ADAKURUTMA® kule kurutucular uçuşan tozlar ve partiküler maddelerin kurutma sütunları içinde kalacak şekilde tasarlanmıştır. Isıtma kısmındaki dış saclarda en büyük delik boyutu 2 mm çapındadır. Ürün tahıl dönüştürücülerden geçtikten sonra delik büyüklüğü 1,5 mm çapına düşer. Kurutucun iç çatı, tahıl dönüştürücü ve boşaltma kısmındaki dış saclar deliksiz olarak imal edilirler. Bu sayede partiküler maddelerin kurutucu dışına çıkması minimum seviyede tutulur ve emisyonun azaltılmasına yardımcı olur.

TAHIL DÖNÜŞTÜRÜCÜNÜN AVANTAJI :

 

Tahıl dönüştürücüler. Bu eşsiz parçalar tahıl kolonunun iç tarafındaki daha hızlı kuruyan ürünle dış tarafındaki ürünün yerini değiştirerek homojen bir karışım sağlar. Böylelikle nem ve sıcaklık dengelenerek kalite ve verimlilik büyük ölçüde artırılmış olur. Daha dengeli rutubet çıkışı ve buna bağlı olarak yakıt tasarrufu sağlanır. Bu işlem daha az yakıt kullanarak önemli ölçüde işletme maliyetlerini azaltırken, tahıl kalitesini de arttırır.

* Verilen kurutma kapasiteleri mısır içindir. Kapasiteler hava koşulları, ürün yoğunluğu, ürün boyutu v.b. gibi nedenlerle değişiklik gösterebilir.

ÇELİK KARDEŞLER LTD. ŞTİ.

Çökekler Mah.Ankara Cd. No: 487 Sakarya / TÜRKİYE Tel  : +90 264 379 32 54 / info@adakurutma.com.tr